رعد و برق چیست و آیا خطری دارد؟

عده زیادی از مردم هستند که واقعا” از صدای رعد در اثنای طوفان از وحشت می لرزند. مطلقا” هیچگونه علتی برای ترس وجود ندارد. هنگامی که صدای رعد به شما می رسد، الکتریسته ای که ایجاد شده کارش تمام شده است زیرا شما صدای رعد را پس از مشاهده برق می شنوید. برای اینکه صوت خیلی کندتر از نور حرکت می کند.

بایستی شما از برق بترسید؟ خوب، هیچگونه بحثی نیست که برق می تواند خساراتی را موجب شود و در موارد نادری معلوم گردیده که حتی افرادی را هم کشته است ولی احتمال برق زدگی شما بی نهایت جزئی است.

البته برق ناشی از رعد، نوعی الکتریسیته است و همین می تواند آنرا خطرناک سازد. آن جرقه غول پیکر همان الکتریسیته است که چون نوری روشن مشاهده می کنیم. امکان دارد که برق در فضای بین دو ابر یا از ابر به زمین یا حتی از زمین به ابر ایجاد گردد!

در مدت طوفان، بارهای الکتریکی گوناگونی (مثبت و منفی) بوسیله ابرها و زمین پدید می آیند. وقتیکه تفاوت بین بارهای الکتریکی تا حدودی زیاد باشد، جرقه که همان برق است، در فضای بین ابرها ایجاد می شود.

در طول و پس از یک جریان الکتریکی، جریان های هوا منبسط و منقبض می گردند. در اثر انبساط و انقباض این جریانهای هوا به شدت تصادم و برخورد نموده و صدایی ایجاد می کنند که آن را «رعد» می گوییم.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x