اندرو تیت و ماتریکس؟ کلاهبردار یا منجی؟

بسیاری از افرادی که کارهای بزرگی در جهان انجام داده اند، چه خیر بوده و چه شرّ، از قبل دیدگاه ها و اهداف خود را بروز داده اند. هیتلر قبل از به قدرت رسیدن دیدگاه هایش را برای مردم گفته بود و اندروتیت و ران هابارد هم همینطور.

هابارد قبل از اینکه آیین ساینتولوژی را به وجود بیاورد، در مصاحبه ای گفته بود که به عقیده من دین ابزار خوبی برای کسب درآمد است و می توان با آن ثروتمند شد. او در نهایت همین کار هم کرد. یک آیین ساختگی به وجود آورد و از پیروانش پول بسیار هنگفتی گرفت تا آنها مرحله به مرحله بالاتر بروند و در هر مرحله، پیروانش، هم باید پول زیادی پرداخت میکردند و هم اینکه باید اسرار زندگی شان را برملا میکردند.

این کار همانند درد و دل کردن برای روانشناس است و فرد را از نظر روحی سبک میکند. البته روانشناس نمیتواند از اسرار شما سوءاستفاده کند ولی ساینتولوژی این کار را میکند و از شما آتو میگیرد تا بعدا برعلیه آن نشوید یا اگر خواستید برعلیه آن بشوید برایتان هزینه داشته باشد.

هیچ کدام از پیروان ساینتولوژی از خود سوال نکردند که اگر واقعا این آیین مدعی است که میخواهد صلح و رفاه را در جهان ایجاد کند و هدفش خدمت به بشر است چرا به رایگان این کار را نمیکند؟

یکی از اعضای رده بالای آنجا میگفت من 300 هزار دلار خرج کردم تا به مرحله ای رسیدم که دیگر قرار بود اسرار جهان و خلقت به من گفته شود. آنوقت یکی از داستان های تخیلی آقای هابارد را به من دادند که بعد از خواندن آن نمیدانستم بخندم یا گریه کنم. من برای این داستان کودکانه اینقدر خرج کرده بودم؟ ادیان دیگر به رایگان از همان ابتدا آنچه که عقیده دارند را اعلام میکنند و بعد شما تصمیم میگیرید که وارد آنها بشوید یا نه، اما اینجا یک کلاهبرداری تمام عیار است چون شما برای فهمیدن رازهای جهان باید کلی پول خرج کنید و اسرار خودتان هم بازگو کنید.

ساینتولوژی

این مقدمه را در مورد ساینتولوژی گفتیم برای کسانی که فکر میکنند آقای اندرو تیت به خاطر گفتن اسرار ماتریکس و راز ثروت به مردم، به زندان افتاده است!

خیر، اگر ایشان به فکر مردم بود همه اینها را به رایگان میگفت نه اینکه پول بگیرد و دوره بفروشد.

اندرو تیت یک نوع سبک زندگی بسیار مردانه و لاکچری را ترویج میکند که در آن مجاز هستید دروغ بگویید، کلاهبرداری کنید و خلاف قوانین عمل کنید. چون این قوانین، قوانین ماتریکس هستند برای بردگی و کنترل شما. او ضد زن است و میگوید زنان جایگاه پایینتری دارند و برای مردان هستند و میتوانید از آنها سوءاستفاده کنید.

اندروتیت هم مانند ران هابارد دیدگاهش را در مورد هدفش از صحبت های به اصطلاح انگیزشی و فروش دوره گفته است. شما دقت نکرده بودید.

در یکی از آموزش هایش میگوید: زنان احمق هستند و هوش بالایی ندارند. سرِ زنان را میتوان کلاه گذاشت و از همین طریق میتوان پول خوبی به جیب زد.

او دختران زیادی را وادار میکرد که برهنه شوند و فیلم های پور*ن بازی کنند و بعد با حقه بازی دستمزد بسیاری از آنها را نمیداد. او مدیر سایت های این مدلی بود.

اندرو تیت میگفت من به این زنان که خودشان مقصر بودند که در دام من افتادند، رویا میفروختم. رویای ثروت و یک زندگی عالی، بنابراین آنها حاضر میشدند هرکاری کنند.

دقیقا نکته همینجاست. رویافروشی. همین کار را با مخاطبانش هم کرده است. شما هم مانند آن زنان مقصر هستید که در دام او افتادید، به طمع نجات از ماتریکس و داشتن یک زندگی عالی. او حتی دیگران را تهدید میکند که اگر نسبت به رازهای من بی تفاوت باشید فقیر خواهید ماند.

حرف های اندرو تیت از نظر ارزش، به دو صورت هستند یا تکراری هستند و در یوتیوب بهترشان هست. یا اینکه اشتباه هستند. مثلا او دیدگاه اشتباهی در مورد غرور یا موفقیت دارد.

او میگوید از راه درست نمیشود ثروتمند شد و باید خلاف کرد تا موفق شد. حتی به مواد فروشی اشاره میکند. میگوید باید مالیات نداد و خلاف قوانین رفتار کرد تا در واقع ماتریکس را دور زد.

این گزاره اشتباه است بسیاری از جراحان مشهور جهان از راه درست ثروتمند شده اند. بسیاری از نوابغ و کارآفرینان بزرگ از راه درست ثروتمند شده اند.

فردی مثل جان مک آفی به خاطر فرار مالیاتی به زندان افتاد و در زندان خودکشی کرد. این نتیجه تفکرات شبیه اندرو تیت است.

و بسیاری از خلافکاران مانند خود اندرو تیت در زندان هستند و یا اعدام شده اند، پس چطور است که به این مثال های نقض توجهی ندارد؟ (حتما راه فرار و توجیهی هست. آنها لابد به خود مغرور شده اند یا به اندازه کافی باهوش نبوده اند.)

اما ما ایرانی ها میگوییم: بار کج به منزل نمیرسد.

شما میتوانید به انگلیسی در یوتیوب سرچ کنید و ببینید کسانی که دوره های اندروتیت را خریداری کرده اند در موردش چه میگویند. اکثر آنها میگویند چیز جدید و به درد بخوری به آنها گفته نشده است و همه چیزهایی که او میگوید، درست و غلط، به رایگان در اینترنت هست.

نکته دیگر اینکه افرادی مثل برایان تریسی و آنتونی رابینز، واقعا شرف دارند به امثال اندرو تیت. اگرچه این افراد هم به نوعی رویافروشی میکنند و از این طریق معروف و ثروتمند شده اند و در مورد کسانی که از روش هایشان استفاده کرده اند و موفق نشده اند چیزی نمیگویند، اما با این حال آدم های تقریبا با اخلاقی هستند و علنا از مردم سواستفاده نمیکنند.

برایان تریسی و رابینز واقعا حرف های به درد بخوری میزنند. اگرچه این حرف ها تضمین کننده موفقیت شما نیست اما دانستنش بهتر از ندانستنش است.

یک ایراد بزرگ در تفکر اندرو تیت که توهم توطئه دارد این است که دولت ها نمیخواهند شما ثروتمند بشوید. این درست نیست و شما نقد این موضوع را در مطلب زیر که قبلا نوشته ام میتوانید بخوانید:

توهم توطئه: آیا دولت ها سعی میکنند مردم فقیر باشند!؟

 

اندرو تیت بارها به دلیل صحبت های نفرت انگیز، ترویج خشونت و محتوای جنسی از سوی پلتفرم های مختلف مانند فیسبوک و اینستاگرام اخراج شده است و در نهایت به دلیل سواستفاده های جنسی و اتهام قاچاق انسان دستگیر شد.

او که همانند برخی سلبریتی ها، خط فکری مشخصی ندارد و فقط منفعت شخصی را در نظر میگیرد، به نظر میرسد که درک درستی از اسلام هم ندارد و اخیرا اعلام کرده است که مسلمان شده است اما گفته هایش در مورد اسلام عجیب است.

او به مالیات اعتقادی ندارد و حاضر نیست حتی به رایگان علمش را در اختیار دیگران قرار بدهد. (که البته از نظر ما علم نیست اما از نظر خودش علم است.)

او خبر ندارد که در اسلام؛ ذکات علم ، نشر آن است. همچنین ثروتمندان باید خمس درآمد را بدهند تا از اختلاف طبقاتی جلوگیری شود.

ضمن اینکه اسلام با پورن مخالف است و با گردانندگان آن، برخورد جدی میشود. حکم افراد مفسدی مثل اندرو تیت در اسلام اعدام است.

او از هیچ کدام از اینها و بسیاری از موارد دیگر که در اسلام وجود دارد یا خبر ندارد یا خودش را به بی خبری زده است و فقط میگوید به نظر من اسلام دین قدرتمندی است و پیروانش آن را جدی میگیرند. ضمن اینکه دیدگاه اسلام نسبت زن به دیدگاه من نسبت به زن نزدیک است. به همین دلایل مسلمان شده ام!

او در یک ویدیو که بعدا آن را از یوتیوب پاک کرد گفت که به رومانی مهاجرت کرده است چون تبرئه شدن از اتهامات تجاوز جنسی در اروپای شرقی آسان‌تر است.

اندرو تیت کیست

باید نسبت به دیدگاه ها و توصیه های سلبریتی ها مراقب بود. چون قبلا فقط افرادی که واقعا آدم حسابی بودند و حرفی برای گفتن داشتند مشهور میشدند.

حافظ، سعدی، مولانا، ابن سینا، ارسطو، سقراط، بودا، همه اینها در واقع سلبریتی هایی بودند که به حق مشهور شدند و برای کارشان تبلیغات نکردند. آنها به قول معروف چیزی در چنته داشتند اما اینترنت باعث شده است که افراد تهی مغز و یا با افکار مسموم و اشتباه بتوانند ثروتمند و مشهور شوند.

باید مراقب این مغالطه باشید که ثروت و شهرت آنها، دلیلی بر درست بودن دیدگاه آنها نیست.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید