انسان نئاندرتال که بود؟

دانشمندان از بررسی و مطالعه بقایا و چیزهایی که از انسان ماقبل تاریخ باقی مانده است به کشفیاتی نائل آمده اند. این بقایا و چیزهای باقی مانده شامل ابزار آلات، وسایل پخت و پز، اسکلت ها و قسمتهایی از بدن این انسان ها می باشد.

در سال 1856 بقایای انسانهایی را در اثر حفاری در یک غار سنگ آهکی در ناحیه نئاندر در آلمان کشف نمودند. این بقایا اولین اسکلت های کاملی بودند که از انسانهای ماقبل تاریخ تاکنون کشف شده بود و این کشف به آن علت بود که این انسانها عادت داشته اند که اجساد مردگان خود را دفن کنند.

احتمالا” انسانهای نئاندرتال تقریبا” مدت 70000 سال در آسیای مرکزی، خاورمیانه و بیشتر قسمتهای اروپا زندگی می کرده اند که این دوران در حدود 150000 تا 300000 سال پیش بوده است.

انسان نئاندرتال شبیه چه بوده است؟

انسان مزبور موجودی سنگین و کوتاه و خپل بود. جمجمه او پهن و صورتش دراز و آرواره ای سنگین داشت. پیشانی یا چانه او چندان بزرگ نبوده است.

احتمال می رود که اولین انسانهای نئاندرتال هنگامی می زیسته اند که آب و هوا، در بین چند دوران یخبندان گرم بوده است، سپس دوران یخبندان دیگری فرا رسیده که زندگی در غارها را آغاز نموده و مبارزه با سرما را فرا گرفته اند.

اجاق های زیادی که در غارها کشف شده نشان می دهد که این انسانها برای گرم کردن و حفظ خود از سرما، از آتش استفاده می کرده اند، حتی ممکن است که در این اجاقها، گوشت مورد مصرف خود را می پخته اند.

انسان نئاندرتال نه تنها دارای تبر دستی بوده بلکه ابزار و آلاتی هم به صورت پاره سنگ و غیره داشته که این ابزار و آلات را از پاره سنگهای سنگ چخماق یا آتش زنه درست می کرده و سپس با وسایلی نوک آنها را تیز می نموده است.

بعضی از این ابزار و آلات سنگی دارای نوک و به شکل مثلث های نامنظم بوده اند که احتمالا” برای کندن پوست و کشتن حیوانات به جای چاقو از این ابزارها استفاده می کرده اند، شکارچیان نئاندرتال همچنین برای شکار، نیزه های چوبی نوک دار بکار می برده اند.

نکته عجیب و شگفت انگیز درباره انسان نئاندرتال که تذکر آن در اینجا ضرورت دارد این است که دارای مغزی بزرگتر از انسان امروزی بوده است!

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x