اهرام مصر چگونه ساخته شد؟

هیچکس بطور دقیق نمی داند که اهرام چقدر عمر دارند. همینقدر می دانیم که هزار سال پیش از تولد مسیح، آنها بناهای کهن و شگفت انگیزی بوده اند. هرم بزرگ «گیزه» منسوب به چیوپ چهارم (در حدود 2900 سال قبل از میلاد) فرعون مصر بود.

اهرام عبارتند از مقبره های فرعون ها، زیرا پادشاهان مصر قدیم عقیده داشتند که زندگی آینده آنها بستگی کامل به نگهداری و محافظت اجسادشان دارد و بنابراین مردگان را نگاه می داشتند و مومیایی ها را در زیر سطح زمین در داخل این توده های عظیم سنگی مخفی می کردند، حتی راهروهای داخلی را نیز می بستند تا از دزدی های احتمالی در امان باشند. غذا و سایر لوازم زندگی را در داخل مقبره های شان می گذاشتند برای اینکه در زندگی آتیه خود بخورند.

ساختن چنین بنای عظیمی شاهکار مهندسی بود. گفته شده است که تعداد صدهزار نفر مدت بیست سال برای ساختن پیرامید بزرگ وقت صرف نموده اند! هر قطعه سنگ این ساختمان 7 پا بلندی دارد. و بعضی ها سرتاسر 18 پا طول دارند اکنون خوبست چگونگی ساختن این هرم بزرگ را بررسی نمائیم.

قطعات سنگهای آهکی و گرانیت که برای ساختن هرم بکار می رفت به توسط کشتی از معادن سرتاسر نیل و جنوب آورده می شد. این کار فقط به مدت 3 ماه آنهم در فصل بهار امکان پذیر بود که رودخانه نیل طغیان می نمود. بنابراین بیست سال وقت صرف شد و پانصد هزار بار طی طریق شد تا تمام سنگهای مورد لزوم حمل گردد.

کشتی ها در نقطه ای که جاده سنگی مخصوص ساختمان هرم آغاز می شد تخلیه می گردید. وزن قطعات سنگی هر کدام به 2 تن می رسید. پس از تخلیه از کشتی بوسیله گروهی از مردان که آنها را به سورتمه چرمی مهار کرده بودند بطرف بالا حمل می شد. قطعات سنگی که به این ترتیب حمل می شد در نقطه وسط راه کنار هم مرتب قرار داده شده و به همان کیفیت تا پای هرم کشیده می شد. تعداد قطعات سنگی هرم بزرگ به 2300000 قطعه تخمین زده شده است.

همین که هرم بالا می آمد، پشته بسیار بزرگی از خاک ساخته می شد تا بتوان مصالح را به ارتفاعات بالاتر برد. توده ی انبوهی از کارگران قطعات را از این جایگاه به بالا می بردند. هر لایه ای از هرم از کنار هم گذاشتن سنگهای آهکی ساخته می شد. برای آنکه این قطعات بلغزند و رویهم جا بیفتند ساروج در ساختمان بکار می رفت.

سمت داخلی این قطعات را نتراشیده بودند، ولی سمت خارجی آنها را با دقت می تراشیدند. بنای ظاهری هرم از سنگ آهک خیلی ظریف ساخته شده که بندکشی آنها تقریبا” نامرئی است. اهرم دارای سه دهلیز یا حجره ی داخلی است که بوسیله راههایی بهم مربوط می باشند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

پاسخی بدهید