اینکاها چه کسانی بودند؟ و در کجا بودند؟

هنگامی که کریستف کلمب آمریکا را کشف کرد، تمدن اینکاها اقلا” 400 سال قدمت داشت. سرزمین اینکاها کشورهای فعلی بولیوی، پرو، اکوادور و قسمتی از آرژانتین و شیلی را شامل بود. در مرکز امپراطوری اینکا شهر کوزکو پایتخت آنها یا شهر مقدس خورشید قرار داشت.

این شهر تنها مرکز دنیایی بود که آنها می شناختند و به این شهر از تمام نقاط امپراطوری کاروان هایی با بار غلات، طلا و نقره، پارچه های لطیف و برگهای تازه و سبز کوکا وارد می شدند.

اینکاها مردمی سخت گیر ولی در عین حال فرمانروایی عادل بودند آنها به هر قبیله و قومی که غلبه می کردند، اجازه می دادند که از عادات و رسوم مخصوص به خود پیروی نمایند. خانواده مرکز حکومت محسوب می گردید. هر گروه مرکب از ده خانواده دارای رهبری بود که این رهبر کار خود را به کاپیتان که مسئولیت اداره 50 خانواده را داشت گزارش می کرد و به همین ترتیب تا درجه «اینکا» که امپراطوری را اداره می نمود، سلسله مراتبی وجود داشت.

در امپراطوری اینکا هر کس، به استثنای نوجوانان و پیران، کار و وظیفه ای به عهده داشت. هر خانواده مقدار معینی زمین برای زراعت داشت. مردم لباس خود را خودشان می بافتند، کفش خود را تهیه می کردند و لوازم پخت و پز و ظروف می ساختند و اشیایی از طلا و نقره تولید می نمودند.

مردم آزادی شخصی نداشتند، چون این اینکا بود که تصمیم می گرفت که مثلا” چه لباسی بپوشند. چه غذایی بخورند و چه کاری انجام دهند. از بیماران، بیچارگان و پیران توجه و نگهداری می گردید. اینکاها کشاورزان عجیبی بودند و محصولات عالی کشت و تولید می کردند. آنها قنات های بزرگی برای آوردن آب از کوهستان برای آبیاری مزارع خود ساخته بودند.

خیلی از بناهایی که اینکاها ساخته اند هنوز پا برجا می باشند. مثلا” آنها پل های مخصوص از شاخه های درخت مو (رز) و بید که بصورت طنابهای عظیمی می بافتند، ساخته بودند. مردم در نساجی و ساختن ظروف مهارت زیادی داشتند. آنها پارچه های پنبه ای لطیفی تهیه می کردند که اسپانیایی ها تصور می کردند ابریشم است و پارچه لطیفی نیز از پشم تولید می نمودند.

ولی پس از قرن های زیادی که اینکاها در رفاه و سعادت بسر می بردند، امپراطوری اینکا بین دو برادر تقسیم گردید که علیه یکدیگر جنگ و ستیز آغاز کردند. تا اینکه اسپانیایی ها به این سرزمین قدم گذاشتند، و وقتی دریافتند که غلبه بر این مردم آسان است، در نتیجه امپراطوری آنها را منقرض نمودند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x