برف چیست؟

در حقیقت برف چیزی جز آب یخ بسته و منجمد نیست. پس چرا شبیه یخ نیست؟

در هر دانه برف تعداد زیادی بلور یا کریستال یخ وجود دارد و انعکاس نور از تمام رویه های این بلورها باعث می شود که دانه برف به رنگ سفید دیده شود.

برف هنگامی که بخار آب در جو منجمد می شود، تشکیل و سپس باریدن می گیرد. بلورهای ریز برف روشن و شفاف هستند. چون در هوا جریان هایی وجود دارد این بلورهای ریز به اتمسفر بالا و پایین برده می شوند و با حرکت جریانهای گوناگون به حرکت درمی آیند.

وقتی که این شرایط پدید می آید، بلورهای برف در اطراف هسته ای جمع می گردند، بدین ترتیب ممکن است که بیش از یکصد بلور با هم جمع شوند. هنگامی که این گروه متشکل از بلورهای برف به اندازه کافی بزرگ شد، شناور گردیده و به طرف زمین پایین می آید. ما این مجموعه بلورهای برف را «دانه برف» می نامیم.

بعضی از بلورها مسطح و برخی مانند ستونی از سوزن هستند. ولی صرف نظر از شکل، بلورهای برف همیشه شش پهلو یا زاویه دارند. شاخه های هر دانه برف به تنهایی شبیه هم هستند ولی در هر حالت طرز قرار گرفتن شاخه ها متفاوت است. بنابراین دو دانه برف را نمی توان دید که درست شبیه هم باشند.

آیا می دانستید که برف همیشه سفید نیست؟

در خیلی از نقاط جهان برف قرمز، سبز، آبی و حتی سیاه هم دیده شده است! علت این دگرگونی رنگ برف آن است که برخی اوقات قارچ های ریز شناور در هوا یا گرد و خاک، هنگام ریزش برف جمع شده و مخلوط با آن فرو می ریزند.

چون برف محتوی مقدار زیادی هوا است بنابراین هادی ضعیفی برای گرما بشمار می رود و به همین علت است که پوششی از برف می تواند از سبزی های در حال خواب مزارع حفاظت و نگه داری کرده و یا اسکیموها را در کلبه های برفی شان که با قالب های برف می سازند، از سرما کاملا” حفظ کند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x