بیوگرافی یوری گلر | یوری گلر کیست؟

یوری گلر یک شعبده باز و مدعی قدرت های سایکیک و فراروانی است. او 20 دسامبر ۱۹۴۶ در اسرائیل به دنیا آمده است و هم اکنون در اروپا زندگی میکند.

دوران جوانی گلر پر بوده است از جنجال و چالش و هنوز هم اینگونه است! یا از جنجال خوشش می آید یا اینکه برایش درآمد دارد.

در نوجوانی شروع کرد به ادعای اینکه قدرت هایی واقعی دارد و در برنامه های تلویزیونی اسرائیل شرکت میکرد. سپس به امریکا رفت و در آنجا هم همین کارها را کرد.

شعبده بازان دیگر معترض شدند و گفتند این نمایش ها حقه است. اما خب مجریان برنامه و مردم زیادی از نزدیک شاهد اجراها بودند و به گلر باور داشتند.

یوری گلر
یوری گلر قاشقی را در حضور مردم و افراد شکاک خم کرده و سپس نصف کرده است.

یکی از بهترین اجراهای گلر خم کردن قاشق و چنگال، کلید و فلزات با قدرت ذهن و یا انرژی بود. جیمز رندی یکی از اساتید بزرگ شعبده بازی و بنیان گذار چالش یک میلیون دلاری رندی که در جستجوی یک قدرت ماورایی واقعی است و تا به حال کسی در آن برنده نشده است؛ مدعی شد که گلر حقه باز است.

جیمز رندی جدالی طولانی با او داشت که در مقاله زیر به آن پرداختیم:

گذشته یوری گلر

یک فراروانشناس به نام آندریا پوهاریچ زمانی که گلر نوجوان بود و در رستوران ها و مراکز مختلف اسرائیل نمایش اجرا میکرد با او ملاقات کرد و او را با خود به امریکا برد.
از نمایش های گلر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • حدس زدن نقاشی کشیده شده توسط دیگران با نیروی تله پاتی
  • خم کردن فلزاتی مانند قاشق و چنگال و کلید با انرژی دست یا از طریق ذهن و از راه دور
  • متوقف کردن ساعت ها یا به کار انداختن ساعت های متوقف شده
  • عقب و جلو بردن ساعت با نیروی ذهنی

او را پزشکان و دانشمندان زیادی بررسی کردند و قدرت هایش را تایید کردند اما جیمز رندی معتقد بود که چون این افراد متخصص شعبده بازی نیستند، فریب میخورند و نمی توانند واقعا شرایطی را ایجاد کنند که امکان استفاده از حقه توسط گلر از بین برود.

نوئل ادموندز فردی بود که از دوربین های مخفی در برنامه های تلویزیونی خود استفاده میکرد طوری که مهمانان برنامه از آن خبر نداشتند. گلر نیز به آن برنامه دعوت شد و درست از زوایایی که انتظارش را نداشت از او فیلم گرفته شده بود. در این فیلم ها مشخص شد که گلر در مواقعی به دور از چشم حضار، قاشق را در حالی که در دستش دارد، فشار میدهد و خم هایی در آن ایجاد میکند.

یوری گلر

شایعات و حقایق در مورد یوری گلر

زمانی که گلر شهرت جهانی پیدا کرد، در سال 1973 سازمان سیا، یعنی آژانس اطلاعات مرکزی امریکا که یک نهاد اطلاعاتی است یوری گلر را به مرکز بردند تا روی او آزمایش کنند. آنها اعلام کردند که گلر به نحوی متقاعدکننده و بدون ابهام توانسته است توانایی های ماورایی خود را به اثبات برساند.

اما بعد از آن هنوز به علت اینکه عده زیادی از متخصصان مخالف یوری گلر بودند و شعبده بازان نیز توانسته بودند عینا همان کارهای گلر را انجام بدهند؛ به دستور رئیس جمهور وقت امریکا، پنتاگون مسئول تحقیق و آزمایش روی او شد.

دیوید مارکس و ریچارد کامن دو محقق و روانشناس که روی گلر تحقیق میکردند گفتند که بسیاری از ساعت‌های ظاهراً از کار افتاده که توسط نیروی ذهنی گلر به کار افتاده اند، صرفاً توسط روغن صمغی که روی چرخ دنده آنها ریخته شده بود، متوقف شده‌اند و نگه داشتن آنها در دست روغن را به اندازه‌ای گرم می‌کند که نرم شود و به ساعت‌ها اجازه می‌دهد تا تیک تاک را از سر بگیرند.

پنتاگون به صورت مستقل تحقیقاتش را روی گلر انجام داد. سرانجام آنچه به صورت عمومی اعلام شد این بود که گلر شعبده باز حرفه ای و شیادی بی نظیر است و هیچ قدرت فرابشری ندارد.

اما با اینحال طرفداران او معتقدند که آنها توانایی های گلر را نخواسته اند افشا کنند. برخی دیگر نیز میگویند که گلر برای سازمان سیا و موساد کار میکند و آنها از نیروهای فراطبیعی او بهره میگیرند.

یوری گلر
یوری گلر و مایکل جکسون بارها ملاقات داشته اند.

یکی دیگر از شایعاتی که در مورد گلر وجود دارد ارتباط او با موجودات فضایی است. خود او نیز به این شایعات دامن زده است و در اینستاگرامش از یوفوها مدام صحبت میکند. همچنین در چند مصاحبه گفته است که قدرت های ماورایی اش را موجودات فضایی به او داده اند!

در فوریه 1987 از یوری گلر خواسته شد که در مذاکرات مهم تسلیحات هسته ای آمریکا و شوروی در ژنو شرکت کند. هدف این بود که از طریق تله پاتی، رئیس تیم مذاکره کننده شوروی، یولی ورونتسوف، را متقاعد کند که توافقی برای کاهش زرادخانه های هسته ای امضا کند. پس از جلسه، ورونتسوف به میخائیل گورباچف گزارش داد و ظرف 24 ساعت شوروی با امضای معاهده موافقت کرد!

امروزه یوری گلر چه میکند؟

او هنوز هم کم و بیش فعال است. گیاهخوار است و یک خانه در اروپای غربی و یک خانه در اسرائیل دارد.

گلر تمام قاشق ها و چنگال هایی که خم کرده است را روی ماشینش چسبانده است و یک موزه هم در خانه اش ایجاد کرده تا مردم از آنجا بازدید کنند.

ماشین یوری گلر

او هنوز هم در برنامه های زنده حاضر میشود اما به دلیل افشاگری های جیمز رندی در موردش و همچنین وجود رقیبانی مانند کریس انجل، چندان مطرح نیست. در واقع دوران اوجش به سر آمده است.

در مورد او یک فیلم سینمایی هم ساخته شده است که نقدش را قبلا نوشته ایم:

یوری گلر در نوامبر 2008 جایزه ارتقای سطح مجیک را از انجمن شعبده بازان بنیاد برگلاس دریافت کرد. او گفت اگر من هیچ قدرتی نداشتم و حقه باز بودم باید جایزه بزرگترین فریبکار را دریافت میکردم به خاطر فریب این همه کارشناس و دانشمند.
همانطور که گفتیم او همیشه به دنبال جنجال بوده است و مدعی برخورداری از نیروهای فرابشری. در واقع به نوعی خود را ابرقهرمان کمیک ها میداند و اتفاقا کمیک هم درموردش نوشته شده است!
یوری گلر و محمد علی کلی
یوری گلر و محمد علی کلی
گلر ادعا کرده است که از طریق قدرت تله پاتی توانسته است جلوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا را برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بگیرد!
اخیرا هم در مصاحبه با خبرگزاری ها گفته است که اگر پوتین بخواهد از سلاح اتمی استفاده کند یا با اروپا درگیر شود، از تمام نیروی ذهنی خود برعلیه پوتین و روسیه استفاده خواهد کرد و جهان برای اولین بار شاهد جنگ وحشتناک قدرت فراروانی خواهد بود.

منبع: ذهن آموز
مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x