تاریخچه بادبادک

چه کسی نخستین بادبادک را هوا کرد؟

بادبادک دارای چنان سابقه ی ممتدی است که کسی نمی داند نخستین بادبادک به دست چه کسی ساخته شده است.

برخی گفته اند، این شخص یک مرد یونانی به نام آرکیتاس است که در قرن چهارم پیش از میلاد می زیست. ولی گویا سالها پیش از آن تاریخ نیز در کشورهای خاوری، بادبادک را هوا می کردند.

در چین، بادبادک در جشنها مصرف زیادی داشت. همه ساله در روز نهم از ماه نهم سال، جشن بزرگی در آن کشور برپا می کردند. این جشن را به نام «عید پرواز بزرگ» می خواندند.

در آن روز آسمان پر از بادبادک می شد. مردم بادبادک های زیادی را، به شکل های گوناگون، هوا می کردند. برخی به شکل ماهی، برخی دیگر به شکل قورباغه و یا پرندگان بودند. این عید مخصوص کودکان نبود، بلکه همه در مراسم و بازیهای آن شرکت می کردند.

آنان حتی جنگ بادبادک نیز در آسمان به راه می انداختند. بعضی بادبادک های خود را با قطعات کوچک شیشه مجهز می کردند، تا در آسمان نخ بادبادک های دیگران را پاره کند.

در کشورهای غربی، بادبادک مصرف مهمتری داشت. به سال 1752 بِنجَمین فرانکلین یک بادبادک ابریشمی هوا کرد، تا هنگام رعد و برق ثابت کند که برق زدن آسمان با الکتریسیته فرقی ندارد.

البته پیش از وی نیز بادبادک هایی حامل دماسنج هوا می کردند تا میزان حرارت ابرها را معلوم کنند.

در اواخر قرن 19 ، بادبادک در بسیاری از مراکز هواشناسی به کار می آمد. این بادبادک ها همه دارای دستگاههایی بودند که علاوه بر تعیین میزان حرارت، سرعت باد و رطوبت هوا را نیز تعیین می کردند.

برخی از اینگونه بادبادک ها آنقدر در هوا اوج می گرفتند که گاهی بیش از شش کیلومتر بالا می رفتند.

هوا کردن بادبادک در چنین ارتفاعی کار آسانی نبود؛ حتی نمی شد یک بادبادک را به تنهایی این همه به سوی آسمان پرواز دهند. از این رو برای انجام این کار، یک گروه بادبادک را مورد استفاده قرار می دادند. یعنی تعدادی از بادبادک ها را به هم پیوند داده، آنها را دسته جمعی هوا می کردند.

نخ آنها را هم از سیم پیانو می گرفتند تا بسیار سبک و هم کاملا” محکم باشد. آیا می دانید که هزار و پانصد متر سیم پیانو فقط چهار کیلو وزن دارد ولی بقدری محکم است که می تواند 40 کیلو بار را بدون پاره شدن نگاه دارد؟

پیش از اختراع هواپیما، گاهی بادبادک را در عملیات جنگی هم به کار می بردند. برای مثال، بادبادکی به طول 11 متر می ساختند که این قادر بود انسانی را با خود تا 30 متر در هوا پرواز دهد! در جنگ هنگامی که باد تند می شد و در نتیجه بالن ها سرنگون می گشتند، بادبادک مورد استفاده قرار می گرفت.

با آنکه بیشتر بادبادک ها را سه گوشه می سازند، ولی بادبادک های جعبه ای هم هستند که استحکام و قدرت بیشتری دارند. برای ساختن آن از قوطی خالی استفاده می کنند که دو طرف آن باز است و قسمت وسط دیواره ی آن نیز پوشیده نیست.

در ضمن، گاهی هم بادبادک را به شکل پروانه، کشتی و یا پرندگان درمی آورند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 2

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید