تاریخچه دندان پزشکی در جهان

از چه وقت دندان پزشکی شروع شد؟

وقتی دندان درد دارید، یا دندانتان عیبی پیدا می کند شما می خواهید فورا” اقدامی برای رفع درد بکنید. بشر اولیه هم در این مورد همین حال را داشت و بنابراین دندان پزشکی عملا” از زمان شروع تمدن آغاز گشت. از زمانی که پزشک بوجود آمده دندان پزشکی هم وجود داشته است!

مدارکی از زمان تمدن قدیم پیدا شده است که 52 دستور نگهداری و مراقبت از دندانها و همچنین چگونگی سفید کردن دندانهای زرد شده و جلوگیری از بوی بد دهان در آن ذکر گردیده است. البته، در عهد باستان اطلاعات زیادی در مورد دندان و چگونگی معالجه آن در دسترس نبوده است.

در یونان قدیم، 2500 سال قبل، دندان سازانی یا بهتر است بگوییم دندان پزشکانی بوده اند که دندان می کشیده اند! ولی آنها معمولا” دندانهای لق را می کشیدند و تا حدود 1400 سال پس از تولد مسیح، فقط دندانهای لق کشیده می شد. همین که آلات و ابزار جدیدی بوجود می آمد، دندانهای دیگر هم کشیده می شدند. در عهد قدیم، نمی دانستند درباره ی دندان درد چه کنند.

در یونان، هنگام دندان درآوردن کودکان برای تسکین درد به آنها دوا داده می شد. تا 200 سال قبل دندان پزشکان چاقوی سرخ شده در آتش را در لثه ها برای تسکین درد به کار می بردند!

سوراخهای دندان اول دفعه در قرون وسطی پر شد. مواد پر کردنی عبارت بود از موم و صمغ. بعدها، فلزات، بخصوص سرب و طلا بکار می رفت. بدین معنی که آنها را به شکل ورق درمی آوردند بطوری که دندان پزشکان می توانستند با دست آنرا برای پر کردن بهر شکلی در بیاورند.

مسواک های امروزی تا سال 1498 اختراع نشده بود. در آن زمان، یک نفر چینی که دندان پزشک بود مسواکی برای خانواده سلطنتی ساخت. تا کمی بیشتر از صد سال قبل، تنها کاری که شخص بایستی بکند تا دندان پزشک شود این بود که در مطب یک دندان پزشک شاگردی کند. ولی در سال 1840 ، اولین دبیرستان برای تعلیم دندان پزشکی بوجود آمد. به اسم کالج جراحی دندان بالتیمور و این قدم نخستین شروع دندان پزشکی به عنوان یک حرفه بود.

امروزه (در آمریکا) شخصی که می خواهد دندان پزشک شود بایستی سه یا چهار سال در کالج به عنوان کارآموزی مشغول باشد. سپس در مدرسه دندان پزشکی چهار سال تحصیل نماید!

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید