جایزه ی نوبل چیست؟

 همه ساله، وقتی آگهی برندگان جوایز نوبل منتشر می گردد، برندگان مزبور شهرت زیادی بدست می آورند. با آنها مصاحبه می شود و مقالاتی راجع به آنها می نویسند. زیرا بردن جایزه نوبل را اغلب مردم بزرگترین افتخاری می دانند که می توان در مباحث مهمی همچون علم شیمی، فیزیک، داروسازی، و ادبیات بدست آورد. جایزه ی دیگری هم به اسم جایزه ی صلح نوبل وجود دارد که برای اشخاصی که در راه برقراری صلح سعی و کوشش می کنند معین گشته است.

مطالب عجیب در مورد این جوایز آن است که آنها را مردی وضع کرد که کمک زیادی به علم خرابکاری نمود!

آلفرد نوبل در شهر استکهلم متولد شد و از سال 1833 تا 1896 می زیست. در بین چیزهایی که بوسیله او اختراع شد، دینامیت و ژلاتین منفجر کننده (که خیلی با قدرت تر از دینامیت است) و نوع جدیدی از چاشنی برای انفجار مواد منفجره را باید اسم برد. شاید به علت اختراع چنین مواد کشنده ای بود، که نوبل احساس کرد باید کاری خوب و انسانی هم در دنیا انجام دهد.

نوبل به توسعه صلح علاقمند بود و نقشه ای داشت که فکر می کرد بوسیله ی آن از جنگ جلوگیری نماید. وی علاوه بر آنکه دانشمند برجسته ای بود، شاعر هم بود و او فکر می کرد که ادبیات و علم بزرگترین محرک پیشرفت انسانی هستند.

وقتی او مرد، میراثی در حدود 9 میلیون دلار از خود باقی گذاشت. بنا به وصیت او این پول، بایستی برای جایزه به کسانی برسد که به کشفیات و تفحصات برجسته ای در فیزیک، شیمی، دارو سازی و پزشکی، ادبیات، و پیشرفت صلح جهان نائل می گردند. هر یک از جوایز مزبور حد متوسط مبلغ 40000 هزار دلار است و اولین جایزه ای که اهدا شد در دسامبر سال 1901 یعنی سالروز وفات خود او بود.

چون نوبل اهل سوئد بود، بنیاد نوبل در کشور سوئد این جوایز را تقسیم می نماید. سازمان هایی که برای تشخیص برندگان جایزه انتخاب شده اند عبارتند از: آکادمی سلطنتی علوم در رشته فیزیک و شیمی، مؤسسه کارولین برای رشته پزشکی، آکادمی سوئدی برای رشته ادبیات و کمیته ای مرکب از پنج نفر که بوسیله ی پارلمان نروژ انتخاب می گردند.

برای جوایز صلح بسیاری از اشخاص بزرگ جایزه ی نوبل را برده اند. در بین آنها که جایزه نوبل گرفته اند تئودور روزولت، آلبرت انیشتین، جورج برناردشاو، ماری کوری، رودیارد کیپلینگ، ارنست همینگوی، و رالف بونش را می توان نام برد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

پاسخی بدهید