دارکوب یا نجار طبیعت

دارکوب تنها موجودی است که اغلب اوقات بیداری خود را صرف سوراخ کردن چوب می کند و این کار را به خاطر به چنگ آوردن حشراتی که در زیر پوسته تنه درختان هستند انجام می دهد و همچنین این پرنده تنها حیوانی است که محل حشرات را بطور غریزی می توانند حدس بزنند.

انواع …

179 گونه دارکوب در دنیا موجود است که 32 نوع از آنها در آمریکای شمالی وجود دارد، اندازه دارکوب ها از یک گنجشگ تا یک کلاغ می رسد. هر کدام از انواع مختلف دارکوب وسیله مخصوصی را برای جستجوی لانه حشرات داخل درختان دارا می باشد. مثلا” دارکوب های کوچک شاخه های تازه و سوراخ های کوچک مورچه های چوب خوار را از وجود آنان پاک می کند. در حالی که دارکوبهای بزرگ بیشتر در نواحی تنه درختان در نزدیکی زمین با زبان چسبنده خود مورچه هایی را از سوراخ ها بیرون آورده و می خورند.

یکی از پرنده شناسان معروف تعریف می کرد، که دارکوب بزرگی، بیش از 30 فوت پوسته درخت سروی را ظرف 15 دقیقه کند و برداشت و در هر دقیقه 100 مرتبه نوک خود را به درخت زد.

اشتهای این حیوان عجیب است. چون موقعی که معده یک دارکوب را بعد از کشتن مورد مطالعه قرار دادند، بیش از 2600 مورچه چوب خوار در آن پیدا کردند.

نجار طبیعت

تقریبا” همه قسمت های بدن دارکوب برای سوراخ کردن و تراشیدن چوب درست شده است.

پاهای این پرنده کوتاه و قوی است و دارای چهار انگشت می باشد که دوتای آنها به طرف عقب قرار دارند و بدین ترتیب پوسته درخت را مثل انبرک های قوی می چسبد. دم این پرنده برای حفظ تعادل پرنده در موقع وارد کردن ضربات به چوب به کار می رود. دور شاهپر میانی دم این پرنده قدرت خارق العاده ای دارد و به نحو عجیبی نسبت به شرایط حیوان برای کندن چوب کمک می کند.

عجیب تر از همه قسمتهای بدن این پرنده زبان آن است. زبان دارکوب دراز بوده و حتی بعضی اوقات به چهار برابر درازی نوک پرنده می رسد.

زبان دارکوب مثل زبان مار می تواند از دهان پرنده خارج شود. در سر زبان بعضی از انواع دارکوب ها زائیده هایی مثل قلاب ماهیگیری وجود دارد، پرنده این قلابها را برای داخل کردن به سوراخ های ریز استفاده کرده و مورچه ها را بیرون می آورد. علاوه بر این در نوک زبان بعضی دیگر از گونه های دارکوب ماده چسبنده ای وجود دارد.

دارکوب زبان خود را وارد لانه مورچگان می کند و مورچه ها به خیال اینکه کرمی وارد لانه شان شده به آن حمله می کنند، ولی به محض اینکه به آن می رسند به زبان دارکوب چسبیده و به معده پرنده روانه می شود.

دارکوب ها به علت هوش و استعداد زائدالوصف خود زندگی راحت تر و بهتری را از سایر پرندگان می گذرانند.

منبع: دانستنی های نوجوانان جلد 5

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x