هیولای دریاچه نِس

اولین تولپایی که درباره اش صحبت خواهیم کرد، هیولای دریاچه ی نس، یا نسی است، که در ایرلند و اسکاتلند به این نام خوانده می شود. وقتی به جزایر بریتانیا رفتم، داستانی قدیمی شنیدم که به سنت کلمبو، مؤسس اولین صومعه در ایرلند، مربوط می شد. احتمالا” در اواسط قرن ششم، سنت کلمبو هیولایی را دیده بود که بر اساس این مشاهده شایعات گسترش یافت، مطالبی نوشته شد و تصویر مشهوری، شبیه دایناسورهای ما قبل تاریخ، کشیده شد که گردنش از آب بیرون بود (البته بعدها اثبات شد که این تصویر یک حقه بوده است.)

عجیب است که این مطلب تا سال های 1930 یک واقعیت تلقی نمی شد اما در افسانه ها این گونه مطرح می شد که او همیشه در دریاچه زندگی می کند. روپرت.تی. گوائولد با نوشتن کتابی به نام «شرایطی برای مار هیولا» تأثیر به سزایی در شناساندن هیولا به جهان داشته است. او در آن کتاب به 51 مورد گزارش مبنی بر رؤیت نسی اشاره کرده است. کار کنستنس ویت در سال 1950 به نام «بیش از یک افسانه» نیز به برانگیختن علاقه ی همگان به هیولا کمک کرد.

در حقیقت می توان یک کتاب کامل به توصیف عکس های نسی، فیلم ها و فیلم ویدئویی او اختصاص داد؛ با این وجود هنوز «تمام شواهد» ناقص و گول زننده به نظر می آید. دانشمندان و کارشناسان هنوز به دلایل کافی مبنی بر تأیید وجود هیولا دست نیافته اند، اگر چه دریاچه به وسیله ی صداسنج عمق یابی و به وسیله ی امواج شی یابی، ردیابی و جستجو شده است و دوربین ها به طور شبانه روزی کل عملیات را بر روی دریاچه تصویربرداری کرده اند.

بهترین و شاید مشهورترین و دقیق ترین عملیات در بین همه تحقیقات عملیات «اسکن کردن اعماق» بود. در این عملیات، دانشمندان همه ی منطقه را توسط 24 قایق جستجو کردند. هر یک از قایق ها مجهز به رادار بودند و به طور هماهنگ عمل می کردند، تا  مناطق زیر آب دریاچه ی نس را پوشش دهند. با وجود اینکه یک سری «ارتباط ها» برقرار شد ولی هیچ مدرک موثقی از تحقیقات به دست نیامد. در ژوئن سال 2003 ، رادیو بی بی سی گزارش کرد، یک تیم از محققان اثبات کردند هیچ هیولایی در دریاچه وجود ندارد. با بکارگیری 600 دستگاه شی یاب مجزا و تجهیزات ناوبری ماهواره ای تمام قسمت های دریاچه را اسکن کردند و هیچ مدرکی به دست نیاوردند.

اگر چه هیچ مدرک قابل استنادی مبنی بر وجود حیات در آنجا پیدا نشد، اما تحقیقات همچنان ادامه دارد. جالب است بدانید وقتی جنگ یا اتفاق مهمی در جهان رخ می دهد، انگار که هیچ اثری از نسی وجود ندارد. اما پس از سپری شدن هفته ای آرام، ناگهان او، ظاهر می شود!

با وجود اینکه دانشمندان چندین بار وجود نسی را نقض کرده اند، عده ای که وجود هیولا را باور دارند مدام به آنجا می روند و جستجوی خود را همچنان ادامه می دهند.

توضیح این ماجرا چیست؟ خوب واضح است که نوعی هیولا در آنجا وجود دارد _ احتمالا” هیولایی با سر و بدنی به شکل دایناسور. اما من کاملا” معتقدم نسی یک تولپاست که با توجه به اعتقادات و کتاب های زیاد موجود و مشاهدات احتمالی پدید آمده است. آن هیولا واقعی است چون هزاران تفکر باعث به وجود آمدن آن شده است.

منبع: کتاب اسرار و عجایب جهان، تالیف: سیلویا براون

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x