چرا رنگ پوست انسان‌ها با یکدیگر فرق می‌کند؟

دانستنی های علمی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا رنگ پوست مردم جهان با هم فرق میکند؟ برخی سیاه و برخی سفید هستند؟

رنگ پوست انسان روندی تکاملی دارد و طی هزاران سال به رنگ‌های تیره یا روشن درآمده است اما به چه علت؟

درواقع محیط زیست انسان ها باعث شده است که بعد از گذشت هزاران سال، رنگ پوست انسان‌ها باهم فرق کند.

عامل مهمی که روی رنگ پوست تاثیر گذاشته است نور خورشید است. نور خورشید باعث تیره شدن رنگ‌دانه‌های پوستی میشود.

کشورهایی که در نزدیکی خط استوا قرار دارند به این علت که نور خورشید با شدت بیشتر و به صورت مستقیم به آنها برخورد میکند، طی سالیان سال، پوست تیره‌تری پیدا کرده اند.

چرا خط استوا از قطب شمال و جنوب، گرم تر است؟

سرعت زمین و منظومه شمسی چقدر است؟ - بهار نیوز

امریکای جنوبی تا مکزیک، افریقا، عربستان، جنوب ایران، هند و مناطق نزدیک به اینها به علت شدت نورخورشید رنگ تیره تری دارند.

کشورهای اروپایی، امریکای شمالی، شمال روسیه و مناطق نزدیک به اینها به علت کم بودن نور خورشید رنگ روشن تری دارند.

چند نکته:

اگر شما پوست سفیدی داشته باشید و به این مناطق سفر کنید و مدتی در آنجا بمانید، پوست شما تیره تر میشود. اما وقتی فرزندی از شما به دنیا بیاید براساس ژنتیک والدین، رنگ پوست او همچنان سفید خواهد بود. اما اگر نسل‌های بعد از شما همچنان در این منطقه بمانند و زندگی کنند، کم کم نسل‌های بعدی پوست تیره‌تری خواهند داشت.

همین اتفاق طی سال‌ها برای مردمان کشورهای مختلف افتاده است.

کشورهایی که در نیم کره بالایی کره زمین هستند، مانند کشورهای اروپایی، امریکای شمالی و کانادا و شمال روسیه، پوستشان سفید است به این علت که آنجا نور خورشید را به صورت مستقیم و شدید دریافت نمیکنند.

توجه داشته باشید که برای اینکه رنگ پوست نژادها کاملا تغییر کند چندهزار سال زمان میبرد و اگر درجایی مردم مهاجرت کرده باشند و به مدت طولانی نسل های قبلی شان در آن مکان نبوده باشد حتما با مردم بومی آنجا رنگ پوستشان فرق میکند.

همچنین تغذیه و دریافت ویتامین D روی رنگ پوست تاثیر دارد. به همین خاطر اسکیموها با اینکه نور خورشید را کمتر دریافت میکنند اما به خاطر نوع تغذیه ای که دارند ویتامین D زیادی را دریافت کرده اند و پوستشان آنطور که باید سفید نشده است.

منبع: ذهن آموز

پاسخی بدهید