چگونه باتری تولید برق می‌کند؟

برای تولید برق دو راه وجود دارد:

1_ به وسیله‌ی دستگاه‌هایی که دینامو خوانده می‌شوند.

2_ به وسیله‌ی پیل یا باتری

پیل کارش آن است که انرژی شیمیایی را تبدیل به انرژی الکتریکی می‌کند. لابد می‌دانید که در درون هر پیلی مقداری مواد شیمیایی نهفته است. پیل بخشی از این انرژی شیمیایی را به حرارت تبدیل می‌کند و بخشی دیگرش را به یک جریان الکتریکی.

پیل بر دو نوع است:

1_ نوع ابتدایی مانند باتری خشک معمولی چراغ قوه. این گونه پیلها پس ازمصرف دیگر به درد نمی‌خورند و اگر بخواهیم آنها را پر و مجددا قابل استفاده کنیم باید مواد شیمیایی تازه‌ای به درونشان بریزیم.

2_ نوع ثانوی که پس از مصرف فقط با فرستادن یک جریان الکتریکی به درون آن، پر می‌شود و دیگر نیازی نیست که مواد شیمیای‌اش را مانند پیل ابتدایی، تعویض کنیم.

پیلهای آکومولاتور که برای روشن کردن اتومبیل مورد استفاده است نوعی از پیل‌های ثانوی به شمار می‌رود. باتری از دو یا چند پیل ابتدایی یا ثانوی درست می‌شود. هر چند که معمولا به هر پیلی، باتری می‌گویند ولی این اصطلاح صحیح نمی‌باشد.

برای ساختن پیل ابتدایی مواد شیمیایی مختلفی به کار می‌برند. ولی اساس کار در همه یکسان است. به گفته دیگر در تمام پیلهای ابتدایی حتما چند الکترود و یک الکترولیت وجود دارد.

الکترودها را به نام عناصر پیل می‌خوانند و از دو فلز مختلف، یا ازیک نوع فلز و زغال ساخته می شوند. اما الکترولیت مایع است.

فلزی که در ساخت الکترودها به کار می‌رود نامش را کاتد نهاده‌اند و معمولا روی برای این منظور انتخاب می‌شود. عنصر دیگر پیل آند خوانده می‌شود که معمولا زغال است.

کاتد به تدریج در الکترولیت حل می شود و این عمل، الکترونهایی را رها می‌سازد. حال اگر راهی یا مداری برای عبور این الکترونها باز باشد، یک جریان الکتریکی را پدید می‌آورند. برای این منظور شما می‌توانید عناصر پیل را به یک هادی برق متصل کنید تا جریان برق از آن بگذرد.

با انجام تمام این کارها شما برق در اختیار خواهید داشت.

انباره‌ی باتری یا آکومولاتور کارش واقعا آن نیست که برق را در جایی ذخیره و انبار کند. بلکه آن هم مانند پیلهای دیگر نیروی برق خود را از تغییرات شیمیایی به دست می‌آورد.

برخی از این پیلها را با صفحه‌های سربی و برخی دیگر را با صفحه‌های پروکسید سرب درست می‌کنند.

این نوع صفحه‌ها همه در محلول اسید سولفوریک فروآغشته اند که به تدریج به سولفات سرب تبدیل می‌شوند. بر اثر این عمل شیمیایی است که در یک انباره‌ی باتری، جریان الکتریکی پدید می‌آید.

منبع: کتاب به من بگو چرا؟ – جلد چهارم

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x