عملیات گیره کاغذ یا سنجاق و پیشرفت ناسا

آلمان نازی دانشمندان بزرگی در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت هوافضا داشت. بعد از پایان جنگ جهانی دوم طی عملیات گیره کاغذ یا سنجاق ، امریکا دانشمندان نازی را به کشور خود انتقال داد.

امریکا طی این عملیات سّری بیش از 1600 دانشمند نازی را برای کار در ایالات متحده انتقال داد.

هیچ کدام از آنها به خاطر فعالیت‌های قبلی شان مورد بازجویی یا محاکمه قرار نگرفتند و سنگ بنای تشکیلات مهم امریکا از جمله سازمان فضایی ناسا را به عهده گرفتند.

کورت اچ دبوس

چه سندی بالاتر از اینکه اولین رییس پایگاه فضایی کندی که محل پرتاب موشک‌ها و سفینه‌‌های ناسا بود یک دانشمند نازی به نام کورت اچ دبوس بود.

ورنر فون براون یکی دیگر از دانشمندان موشکی برتر نازی بود.

او برای ناسا موشک وی-2 را ساخت. یک نوع موشک بالستیک با قابلیت خروج از زمین.

موشک وی-۲ موشک بالیستیکی بود که در جنگ جهانی دوم در آلمان ساخته شده و برای بمباران استراتژیک اهداف متفقین به کار رفت.

این موشک که با سوخت مایع کار می‌کرد اولین نمونه موشک بالیستیک بود که توسط بشر ساخته شد.

موشک‌های بالیستیک به موشک‌های دوربردی گفته می‌شود که از جو زمین خارج شده و بقیه مسیر را بدون سوخت و بر اساس قوانین بالستیکی طی می‌کنند تا دوباره به زمین برگشته و بر سر هدف خود فرود آیند.

آمریکایی‌ها تعدادی از موشک‌های وی-۲ را که غنیمت جنگی متفقین از کارخانه‌ها و زرادخانه‌های آلمانی بود ، تصاحب کردند.

آنها این موشک‌ها را همراه با ورنر فون براون و تعدادی از همکارانش را به ایالات متحده منتقل کردند و در سال ۱۹۴۶ و پس از اتمام جنگ جهانی دوم، فون براون تبدیل به یک دانشمند موشکی آمریکایی شد.

ورنر فون براون فضاپیما
با بنیان‌گذاری ناسا، فون براون به ناسا رفت و نقش اصلی در تعیین اهداف فضایی آمریکا و موفقیت پروژه‌های فضایی این کشور داشت.

اولین تصویرهای گرفته شده از فضا، در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۶ گرفته شده‌است. یعنی ۱۴ ماه پس از جنگ جهانی دوم و تقریباً ۱۱ سال قبل از پرتاب اسپیوتنیک توسط مهندسان و دانشمندان ارتش شوروی سابق.

یکی دیگر از دانشمندان بزرگ و برجسته نازی که از پیشگامان و تئوریسین‌های بزرگ تاریخ عصر فضا به‌شمار می‌رود هرمان اوبرث بود.

او در جوانی تحقیقات خود را به صورت چند کتاب منتشر کرد و در زمان جنگ جهانی دوم به‌طور مداوم در مراکز تحقیقات موشکی آلمان نازی به کار مشغول بود.

او نیز بعد از پایان جنگ جهانی دوم مود استفاده امریکا قرار گرفت.

هرمان اوبرث عملیات سنجاق

هرمان اوبرث اولین بار در زمان هیتلر اعلام کرد که موشک‌های بالستیک قابلیت خروج از زمین و ارسال به فضا هم دارند.

اما در آن زمان این موضوع برای هیتلر چندان مهم تلقی نمیشد و هیتلر فقط قصد داشت از موشک های بالستیک برای حمله به کشورهای دوردست استفاده کند.

اوبرت در مرکز موشکی انجمن پرواز فضایی آلمان با ورنر فون‌براون همکار بود. کسی که خود در آینده از پیشگامان، محققان و مهندسان بزرگ موشکی جهان برای دولت آلمان نازی و سپس ایالات متحده شد.

اوبرث در مورد پیشرفت های فضایی آینده کتاب هایی نوشته است و همچنین به تئوری های موجودات فضایی معتقد است.

بنابراین اینطور میتوان نتیجه گرفت که ناسا و موفقیت‌های فضایی امریکا مدیون دانشمندان نازی است.

البته این هم بدانید که در آن زمان شوروی هم حدود 2200 دانشمند نازی را به کشور خود منتقل کرده بود! یعنی تعدادی بیش از عملیات سنجاق !

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید