نقد فیلم ترسناک طناب آلفرد هیچکاک

فیلم طناب ساخته آلفرد هیچکاک افسانه‌ای، هر بیننده‌ای را در جای خود میخکوب میکند. این فیلم به عقیده من یک شاهکار تمام عیار است که بدون هیچ امکانات خاصی ساخته شده است.

کل فضای فیلم در یک خانه با فضای محدود رخ میدهد و حالتی شبیه تئاتر دارد.

سبک فیلم جنایی و دلهره آور است.

یکی از عجایب این فیلم این است که در اصل بدون نیاز به هیچ گونه کات در فیلمبرداری ساخته شده است، یعنی بازیگران از ابتدا تا انتهای فیلم را یک ضرب بدون هیچ وقفه‌ای و بدون اینکه نیاز باشد دوباره صحنه‌ای را اجرا کنند، بازی کرده‌اند! دوربین همینطور حرکت میکند و به سمت افراد مختلف و صحنه‌های مختلف میرود. (این فیلم با شات‌های طولانی ضبط شده و پس از پایان ضبط، هیچ گونه ویرایشی روی آن صورت نگرفته‌است.)

سوژه و ایده فیلم طناب عالی است، یک ایده کاملا جدید و بکر که شما را غافلگیر میکند.

وقتی این فیلم را ببینید متوجه میشوید که یک فیلمساز اگر واقعا در کار خود مهارت داشته و دارای استعداد بالا باشد نیازی به جلوه‌های ویژه یا امکانات خاصی ندارد و با کمترین هزینه هم میشود بهترین فیلم را ساخت.

این فیلم محصول سال 1948 میباشد و قدیمی است، یعنی سالها پیش ساخته شده است اما کیفیت بسیار خوبی دارد و اولین فیلم رنگی آلفرد هیچکاک است. در حین دیدن آن اصلا احساس نمیکنید که فیلم اینقدر قدیمی باشد.

فیلیپ فیلم طناب

داستان فیلم طناب: (اسپویل خیلی کم)

دو نفر با نام‌های فیلیپ و براندون با هم دوست هستند، براندون از دیگری شرورتر است و شخصیتش بر او غالب است.

او باورهایی مبنی بر خاص بودن برخی انسان‌ها و برتری آنها نسبت به دیگران دارد که همین باورهای خطرناک به او اجازه هرکاری از جمله جنایت را میدهد.

این دو نفر تصمیم میگیرند یکی از دوستانشان به نام دیوید را کشته و در همان موقع یک مهمانی ترتیب میدهند و پدر و خاله دوستشان(مادر دیوید بیمار است و نتوانسته است به مهمانی بیاید.) را به صرف شام به خانه‌شان دعوت میکنند!

براندون، یکی از معلم‌هایشان به نام روبرت که فرد بسیار شکاک و تیزبینی هست را هم دعوت میکند تا استرس بیشتری در مورد مخفی کردن جنایت انجام شده داشته باشند!

فیلم طناب

فیلم طناب برای علاقمندان به سبک جنایی و دلهره‌آور مناسب است و دیدن آن میتواند یک تجربه متفاوت باشد. این فیلم امتیاز 8 از 10 کسب کرده است و از بین کاربران گوگل 86 درصد آن را دوست داشته‌اند.

یک نکته جالب فیلم: (حاوی اسپویل)

مهمانی زودتر از زمان معمول به علت نگرانی خانواده دیوید درمورد اینکه در مهمانی حضور پیدا نکرده است و خبری از او هم نیست، تمام میشود. فیلیپ دیگر طاقت پنهان کاری را ندارد و هر آن ممکن است خودشان را لو بدهد.

در آخر مهمانی وقتی روبرت میخواهد آنجا را ترک کند و به خانه‌اش برگردد به اشتباه کلاه دیوید را از داخل کمد خانه آنها بر میدارد و همین باعث میشود برگردد…

پاسخی بدهید