دانستنی‌های معتبر علمی

در این بخش، دانستنی‌های معتبر علمی از سراسر جهان را برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

انفجار اطلاعات چیست؟

روزنامه گاردین اولین بار در سال 2007 اعلام کرد به زودی ظرفیت اینترنت پر خواهد شد و تئوری انفجار اطلاعات به وقوع خواهد پیوست. کنسرسیوم بین المللی اعلام کرد هر وبلاگ نویس حق دارد فقط یک مگابایت محتوا تولید کند وگرنه به علت کثرت وبلاگ ها و سایت ها انفجار اطلاعات روی می دهد و این یک فاجعه تکنولوژیکی است. انتشار این خبر در زمان خود موج عظیمی از نگرانی و آشفتگی را در محافل خبری جهان ایجاد کرد.

به نقل از مجله دانشمند، شماره 534

آیا خودکار فضایی ناسا گران ترین خودکار جهان است؟

میگویند سازمان فضایی امریکا میلیون ها دلار برای ساخت خودکاری که توانایی نوشتن در فضا داشته باشد صرف کرده است، در دهه 60 میلادی دانشمندان ناسا متوجه شدند که خودکارها در جایی که جاذبه وجود ندارد عمل نمی کنند و بنابراین هزینه زیادی صرف اختراع خودکاری شد که حتی در جاذبه صفر  بتواند بنویسد. با اینکه رقیبان روسی از مدادهای به خصوصی به جای خودکار استفاده می کردند.

پل فیشر سازنده این خودکار بود و تحقیقات او یک میلیون دلار هزینه داشت و در سال 1965 موفق به اختراع و ثبت خودکار فضایی شد. این خودکار در هوای خیلی گرم و خیلی سرد، در شرایط بی وزنی حتی در زیر آب قادر به نوشتن بود.

به نقل از مجله دانشمند، شماره 534

نخستین خودروی دوزیست جهان چه نام دارد؟

SQuba اولین خودرو با قابلیت حرکت در خشکی و زیر آب می باشد. این خودرو توسط یک شرکت اتومبیل سازی سوییسی به نام Rinspeed ساخته شده است.

بزرگ ترین آرزوی بیل گیتس موسس ماکروسافت چه بود؟

بزرگترین آرزوی بیل گیتس این بود که روزی برسد تا در هر خانه ای یک کامپیوتر روی میز باشد. او از بچگی با کامپیوتر بزرگ شد، خانواده او ثروتمند بودند و جز معدود کسانی بودند که کامپیوترهای غول پیکر اولیه را خریداری کرده بودند. بیل گیتس برای برآورده کردن خواسته اش شبانه روز در مایکروسافت کار کرد و ایده های جدیدش را عملی کرد.

به نقل از مجله دانشمند، شماره 539

سیاه چاله چیست؟

سیاه چاله قسمتی از فضا است که جرم بسیار زیادی را در خود جا داده است به قدری که گرانش در آنجا آنقدر قدرتمند است که هیچ چیزی حتی نور نمی تواند از آن خارج شود.  سیاه چاله حاصل انفجار ستاره هاست.

سرعت فرار یک جسم چیست؟

فرض کنید فردی روی سطح یک سیاره ایستاده است و در همان حالت یک قطعه سنگ را به بالای سرش پرتاب می کند، اگر با قدرت کمی پرتاب کند سنگ بالا می رود و پس از مدتی سرعتش صفر شده و به سمت سطح سیاره برمیگردد. اما اگر آن سنگ با قدرت بسیار بیشتر پرتاب شود می تواند از نیروی جاذبه سیاره فرار کند و از آن برای همیشه دور شود. به سرعتی که یک جسم باید داشته باشد تا بتواند از نیروی جاذبه سیاره یا ستاره فرار کند سرعت فرار آن جسم گفته می شود. این موضوع در ساخت فضاپیماها کاربرد دارد.

به نقل از مجله دانشمند، شماره 539

اولین عکس های هوایی چه زمانی گرفته شدند؟

حدود 100 سال پیش اولین عکس هوایی توسط برادران رایت به وسیله هواپیمایی که ساخته بودند از زمین گرفته شد.

چگونه چشم ما فاصله بین اجسام را درک میکند و همه چیز را سه بعدی می بیند؟

به دلیل  اینکه انسان دوعدد چشم دارد و به خاطر فاصله مناسب بین آنها برجسته بینی و سه بعدی دیدن اجسام واشیا انجام می شود. اگر فاصله دو چشم از هم بسیار کم بود یا ما یک چشم داشتیم آنوقت فضای سه بعدی اطرافمان را به خوبی درک نمی کردیم.

چه حیواناتی صدایشان از دور شنیده می شود؟

وال آبی، میمون جیغ زن، فیل، قورباغه گاوی امرکایی، کفتار، شیرافریقایی، فیل های دریایی

اینها حیواناتی هستند که صدایشان از دور قابل شنیدن هست و دارای بلندترین اصوات در بین حیوانات جهان هستند.

رادار چیست و چگونه کار میکند؟

رادار سیستمی الکترونیکی است که برای ردیابی اشیا و لایه های پنهان استفاده می شود. نحوه کار آن تاباندن امواج نامرئی رادیویی و اندازه گیری تغییر مسیر یا انعکاس آن امواج است.

زمین شناس چه کسی است؟

یک زمین شناس متخصص کره زمین است و صخره ها، مواد معدنی ، ویژگی آنها و چگونگی ایجاد شدن آنها و تغییرات آنها را بررسی می کند.

زنجیره مته چیست؟

یک نوع مته بزرگ با لوله های زیاد مته ای شکل که در یک راستا به هم متصل شده اند و به صورت مارپیچی حرکت می کنند. در حقیقت یک ابر مته است.

گنبد نمکی چیست؟

مواد معدنی نمکی که در دما و فشار بالا آهسته جریان می یابند و به شکل بادکنک یا چتر در می آیند و اغلب نزدیک میادین نفت و گاز یافت می شوند.

لیزر چیست؟

لیزر یک نوع نور بسیار قوی است که فقط در یک خط انتشار پیدا میکند و به همین خاطر میتواند مسافت زیادی را طی کند. برای ساخت لیزر در یک محفظه ایزوله شده یک لامپ مخصوص جیوه ای یا گازی قرار میدهند و دو طرف آن آینه های مخصوصی میگذارند.

نور تولید شده توسط لامپ به آینه‌ها میخورد و به این دلیل که آینه ها مقابل هم هستند نور مدام از یک آینه به دیگری بازتاب پیدا میکند و بین آینه ها گرفتار می شود، نور پس از بازتاب از لامپ منبع عبور میکند و تقویت میشود و این عمل پس از چندین بار تکرار سبب می شود نور انقدر قوی بشود که بتواند از جیوه پشت آینه عبور کند و دیگر بازتاب نشود، این نور قدرتمند را از یک روزنه عبور میدهند، خروجی نور لیزر نام دارد. لیزرها را در نیروگاه های اتمی میسازند.

راز 119 ساله اثر ون گوگ چه بوده است؟

سرانجام یک اختر شناس ایتالیایی موفق شد پس از 119 سال مشخص کند که تابلوی شب پرستاره برفراز رود رون که اثر هنرمند مشهور ون گوگ می باشد در چه تاریخی کشیده شده است؟ وی با بررسی جای ستارگان مشخص شده در نقاشی و مقایسه آن با نقشه های موجود فهمید که این تابلو در آخرین روزهای سپتامبر 1888 کشیده شده است.

لوح فشرده CD چه زمانی اختراع شد؟

در هفدهم آگوست 1982 لوح فشرده در هانوفر آلمان اختراع شد. این اختراع یک انقلاب اطلاعاتی در دنیا محسوب شد و خیلی زود در دسترس همه قرار گرفت. گفته می شود جیمز راسل امریکایی بیست سال قبل تر CD را اختراع کرده بود اما آنرا نتوانسته بود عمومی کند.

انسان از چه زمانی قادر به تشخیص رنگ است؟

جالب است که انسان از زمانی که جنین هفت ماهه است قادر به تشخیص رنگ ها است و اولین رنگی که می بیند رنگ صورتی مایل به سرخ است.

واری ها چه کسانی بودند؟

واری ها قومی بودند که قبل از اینکاها در سال های 600 تا 1000 میلادی قبل از اینکاها در پرو میزیسته اند.

چه فناوری هایی دنیای رسانه را دگرگون کردند؟

وبلاگ ها، مبادلات رسانه ای مثل یوتیوب، تصاویر دیجیتال حاصل از دوربین های جدید، کمباین های اطلاعاتی، RSS ، ویکی ها.

بزرگ ترین پروژه علمی تاریخ چه بوده است؟

شتاب دهنده بزرگ هادرون ها یا LHC بزرگ ترین پروژه علمی تاریخ است که با کمک کشورهای بسیاری از جمله ایران در مرز بین سوییس و فرانسه ساخته و انجام شده است.

اولین وسیله پرنده چه زمانی طراحی شده است؟

در سال 1500 میلادی اولین وسیله پرنده توسط نابغه بزرگ جهان لئوناردو داوینچی طراحی شد.

دیوار صوتی چه زمانی شکسته شد؟

در سال 1947 دیوار صوتی به وسیله اولین هواپیمای مافوق صوت شکسته شد.

چه زمانی بشر روی ماه قدم گذاشت؟

اولین بار در سال 1969 نیل آرمسترانگ توانست به ماه سفر کند.

کدام دانشمند همسرش باعث شده بود تمام وقتش را در آزمایشگاه سپری کند؟

کلود برنار از محققان بزرگ فیزیولوژی است که کتاب معروف مدخل طب تجربی را نوشته است، او برای دوری از همسر بداخلاقش ساعت ها در آزمایشگاه می ماند و به تحقیق می پرداخت و این فعالیت های مداوم سبب شد تا اکتشافات بزرگی در فیزیولوژی انجام بدهد.

چه تعداد یاخته عصبی در مغز انسان وجود دارد؟

حدود 100 میلیارد یاخته عصبی در مغز انسان قرار گرفته است که همگی فعال هستند.

کدام حیوان زودتر از بقیه متوجه زلزله می شود؟

در میان حیوانات و انسان سگ ها بازه شنوایی وسیع تری دارند ، به همین خاطر می توانند زودتر متوجه زلزله بشوند. پس از سگ ها گاو و بعد از آن انسان قرار دارد.

آیا اینشتین در دوران کودکی کندذهن بوده است؟

اینشتین در زمینه صحبت کردن دچار کندی بود و یک نوع اطاعت ناپذیری و سرپیچی در دوران کودکی اش وجود داشت، یک بار هم از مدرسه اخراج شد و میگفتند او هیچ وقت به جایی نمی رسد!

آیا اینشتین در ریاضیات رد شده است؟

خیر ، این یک شایعه بزرگ است، یک بار یک خاخام یهودی یک تکه از روزنامه را به اینشتین نشان داد که در آن نوشته شده بود نابغه جهان اینشتین در ریاضیات رد شده است. اینشتین خنده ای کرد و گفت هرگز در ریاضیات ضعیف نبوده است و قبل از 15 سالگی بر دیفرانسیل و انتگرال مسلط بوده است.

آیا آدامس هفت سال در معده می ماند؟

این یک شایعه است که آدامس هضم نمیشود و هفت سال در معده می ماند، اما به ندرت ممکن است قورت دادن آدامس سبب تولید یک نوع سنگ به نام بزوار بشود. این سنگ ها از ناشی از بلعیدن مواد دیرهضم و ماندگار شدن آنها در دستگاه گوارش هستند.

ADSL چیست؟

واژه ای دی اس ال به معنای خط اشتراک دیجیتال متقارن است خلاصه شده ی Asymmetric digital Subsciber line و ارتباط نقطه به نقطه به وسیله خطوط تلفن است و سر هر خط مودم های ADSL قرار دارند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x