بیوگرافی استانیسلاوا جانینا تامچیک

استانیسلاوا جانینا تامچیک متولد 2 آوریل 1975در لهستان، یک واسطه روحی و به ادعای خود یک تله کینز کار بود.

او همچنین در اوایل قرن بیستم ادعا میکرد که در زمینه عکاسی ذهنی توانایی دارد.

بسیاری از شعبده بازان و شکاکان او را به عنوان یک حقه باز معرفی کرده اند و گفته اند که تله کینزی های او با نخ نامرئی انجام میشده است.

او در سن 20 سالگی در جریان یک شورش دستگیر شد و اسارت او سبب بهم ریختگی ذهنی و هیستری در او شد.

بعدها او اعلام کرد که توسط یک موجود کنترل میشود که اعلام کرده است روح هیچ فردی نیست.

آزمایشات اوچورویچ

تامچیک در یک سری آزمایشات موسوم به اوچورویچ شرکت کرد که در آن اجسام را بدون تماس دست، روی هوا شناور میکرد و عقربه های ساعت را متوقف میساخت.

نتایج این آزمایشات در سال 1912 در یک نشریه روانشناسی منتشر شد.

بعدها متخصصین در عکس های گرفته شده از او چیزی شبیه یک نخ نازک را مشاهده کردند. این نخ با بزرگنمایی تصویر در سایر عکس های گرفته شده از فعالیت های او هم دیده میشد.

متخصصی که با او در آزمایشات کار میکرد اعلام کرد که این نخ نوعی نیرو یا ماده ای اسرار آمیز مانند اکتوپلاسم است که آن را ایدئوپلاسم مینامید. اما بسیاری از متخصصین با اون مخالف بودند و آن را نشانه ای از حقه بازی میدانستند.

در آزمایشات دیگری که از دست او گرفته شد، هاله ای از نور اطراف دست او هویدا شد، کارشناسان نتوانستند توضیح معقولی برای آن هاله ارائه دهند.

آزمایش گیرنده هزار فرانک جایزه به خاطر این عکس ها دریافت کرد و جنجال زیادی برای آن به راه افتاد.

اما سالها بعد، جامعه علمی این عکس ها را رد کرد و آن را نمونه ای تقلبی و کل آزمایشات را نوعی شبه علم براساس زودباوری مردم قلمداد کرد.

یک بار یک پروفسور به همراه دو فرد که به قدرت های تامچیک باور داشتند، تصمیم گرفتند روی او تحقیق کرده و کارهایش را در یک موزه در ژنو به معرض نمایش قرار بدهند.

آزمایشات کاملا شکست خوردند، آنها فهمیدند که تامچیک سعی دارد در تمامی موارد نخ بسیار نازکی را که بین انگشتان دستش مخفی کرده است با اشیاء تماس بدهد و از این طریق آنها را جابه‌جا کند.

در آزمایش دیگری که توسط چند مهندس در لندن از جمله دبلیو باگلی، مارک بار و اورارد فیلدینگ در سال 1914 انجام شد، تامچیک توانست یک لحظه یک توپ سلولوئیدی را در هوا شناور کند، در حالی که دستانش در طرفین قرار داشت.

این آزمایشات شرایط و نظارت کاملا علمی نداشتند.

 

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید