نقد بازی سفر به ماه برای کامپیوتر

شما نقد بازی سفر به ماه با نام اصلی: Voyage: Inspired by Jules Verne که در روزنامه جام جم 8 آبان 1384 چاپ شد را میخوانید.

ادای دین بازی سازان به ژول ورن

سفر به ماه در بازی رایانه ای

داستان سفر به ماه ژول ورن یکی از مشهورترین داستان های علمی تخیلی است که منشاء الهام بسیاری از نویسنده های بعد از ورن بوده.

احتمالاً بیشتر شما این داستان را در نوجوانی خوانده اید.

گروه بازی سازی kheops که با ساخت بازی بازگشت به جزیره اسرار آمیز ارادت خود را به ژول ورن نشان داده بودند، حالا با استفاده از یکی از مشهورترین داستان ها ی او یک بازی جدید ماجرایی را روانه بازار کرده اند.

داستان بازی شباهت زیادی به داستان کتاب ندارد. تنها شخصیت ها همنام با شخصیت های کتاب هستند.

این بار قهرمان داستان ورن، یعنی میشل آردان موفق می شود پا بر سطح ماه بگذارد و با موجودات عجیب و غریب ساکن ماه ملاقات کند.

ایده سفر به ماه و آشنایی با ساکنان آن، نتیجه ای چندان متفاوت با بازی های مانند میست ندارد که اساس آنها برگشت و گذار در دنیاهای گم شده و سروکله زدن با مکانیسم های عجیب و غریب می گذرد.

در بازی سفر به ماه هم کماکان باید همه جا را زیر و رو کنید و سعی کنید با فرهنگ موجودات کره ماه آشنا شوید. البته در این بازی، موجودات ماه نشین هم هستند و می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

اگر به هوای یک بازی عادی ماجرایی از نوع vr می خواهید به سراغ سفر به ماه بروید کمی درنگ کنید! این بازی به هیچ وجه بازی ماجرایی ایده آل شما نیست که بتوانید در یک هفته به راحتی تمامش کنید.

سفر به ماه همانطور که از اول بازی پیداست، بسیار پیچیده و غیر خطی است و برای سر در آوردن از همه قلق های بازی باید کمی با آنها سر و کله بزنید. اگر یادتان باشد سفر به جزیره اسرار آمیز را آغازگر نسل جدید بازی های ماجرایی نامیدیم که با ارائه دادن امکانات بسیار زیاد و راه حل های متفاوت برای یک مشکل، می تواند این بازی ها را از خطی بودن برهاند.

سفر به ماه نسخه تکمیل شده تری از این بازی است. تعداد آیتم هایی که می توانید همراه خود بردارید بسیار زیاد است و باید بادقت استفاده هرکدام از آنها را پیش بینی کنید.

خوشبختانه دیگر مانند جزیره اسرار آمیز، با برداشتن آیتم ها و استفاده اتفاقی آنها با بقیه چیزهایی که دارید مشکلتان برطرف نمی شود و معمولاً تا منطقی پشت کارهایتان نباشد، کاری از پیش نمی برید.

بازی سفر به ماه قدیمی

بازی از طرفی تعداد زیادی معماهای منطقی از آداب و رسوم و فرهنگ ماه نشینان ارائه می دهد و از طرف دیگر از شما می خواهد با آیتم های بی شماری که دارید،هرجور هست به هدف خود برسید.

سیستم امتیاز دهی باز هم حضور دارد و به هر کار شما امتیاز می دهد.بعضی وقت ها، انجام بعضی کارها و کشف بعضی اشیاء سودی جز امتیاز گرفتن برای شما ندارد.

معماهای منطقی بازی انصافاً خوب طراحی شده اند و کسانی را که عاشق درگیری فکری با معماهای عجیب هستند را مطمئناً راضی خواهد کرد.

سیستم ریاضیات ماه نشین ها در مبنای 20 است و این موضوع باعث می شود حتی جمع و تفریق عادی هم سخت باشد!

آشنا شدن با حروف و کلمات هم که برای خودش دردسر بزرگی است.

بازی همینطور که پیش می روید و معنی کلمات را حدس می زنید، آنها را در یک فرهنگ لغات برایتان نگه می دارد.

مطمئن باشید در بازی کاربرد دارد.

کنار آمدن با این تعداد اشیاء و مکان های بسیار بزرگ برای گشت و گذار کمی زمان لازم دارد.

همانطور که گفتم سفر به ماه بازی نیست که بخواهید سریع آن را تمام کنید.تقریباً هر بار که وارد بازی بشوید و دوری در سطح ماه و ساختمان های عجیب و غریب موجودات آن بزنید،چیز جدیدی کشف می کنید.

سفر به ماه برای کامپیوتر

بیشتر لوکیشن از همان ابتدای بازی قابل دسترسی هستند و در واقع هدف های اصلی شما که مربوط به مهیا کردن مقدمات سفر برگشت به زمین است،از همان ابتدا مشخص هستند. اینکه کدام هدف را زودتر برآورده می کنید کاملاً به خودتان مربوط است.

در سفر به ماه ،زیر بازی هایی هم گنجانده شده که روند بازی را از یکنواختی خارج کند.

البته این زیر بازی ها چندان موفق نیستند و معمولاً منجر به شکست و مرگ شما می شوند.

اما خیالتان راحت باشد چون بازی به طور خودکار بلافاصله از همانجایی که شکست خوردید شروع می شود.

بازی سفر به ماه مطمئناً چندان به مزاق طرفداران بازی های ماجرایی خوش نخواهد آمد و البته حق هم دارند چون تقریباً همه کلیشه های ژانر را زیر پا گذاشته.

اما در نوع خود بازی جالبی به شمار می آید.

گرافیک بازی چشمگیر است و شاید مهمترین نقطه قوت آن باشد. بازی با کارت های گرافیک 64 مگابایتی اجرا می شود.

سید طه رسولی

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x