شیر از چه موادی ساخته شده است؟

همانطور که می دانید، شیر یکی از غذاهای کامل بوده، و با نوشیدن این غذای مقوی و کامل، هر چیزی را که برای بدن لازم باشد، بدست می آورد.

پروتئینی که برای ساختن و ترمیم ماهیچه ها بکار می رود، در شیر یافت می شود. یک قسمت مهم دیگر شیر را چربی شیر که غذایی است نیرو زا تشکیل می دهد و به آن سر شیر یا خامه گفته می شود.

از گلوله های کره (اجزاء مدور چربی بسیار ریز) موجود در شیر، کره درست می شود.

در شیر قند نیز یافت می شود که خود یکی از کربوهیدرات های تولید کننده نیرو می باشد. لاکتوز که قند شیر است، از قند نیشکر شیرینی کمتری داشته و از هر نوع قند دیگری آسان تر بوسیله بدن جذب می گردد.

شیر مواد معدنی مهمی نیز به بدن می رساند و بدن این مواد را بعنوان غذای سازنده استخوان ها و خون مصرف می کند. کلسیم و فسفر قسمت زیادی از مواد معدنی شیر را تشکیل می دهند. مقدار کلسیمی که در شیر وجود دارد، از هر غذای دیگری بیشتر است.

سایر مواد معدنی موجود در شیر: آهن، مس، منگنز، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلر، ید، کبالت و روی می باشند. شیر از نظر ویتامین های آ و ب1 و ب2 غنی بوده و محتوی ویتامین های د و ث نیز می باشد.

البته شیر همچنین محتوی مقداری آب است ولی شگفتی اینجا است که در هر لیتر شیر در حدود یک چهارم پوند مواد غذایی جامد، وجود دارد!

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x