چرا در اجسام چهره میبینیم؟

هیچ وقت فکر کرده‌اید که چرا گاهی طرح چهره یا یک الگوی آشنا در اجسام می‌بینید و دیگر نمی‌توانید جلوی خود را بگیرید که آن چهره را نبینید؟ حتی وقتی که می‌فهمید به یک تکه نان نگاه می‌کنید؟

نگران نباشید، شما تنها نیستید. این پدید‌ه‌ایست که با نام “پاریدولیا” شناخته می‌شود و به وضعیتی اشاره دارد که مغز تلاش می‌کند چیزها را بفهمد و شما را وادار می‌کند تا تصاویری ببینید که واقعا وجود ندارند.

حالا دانشمندان در استرالیا کشف کرده‌اند که چرا ما در اشیای روزمره، مانند ماشین‌ها، خانه‌ها، پریزهای برق و غیره، طرح صورت می‌بینیم.

مغز در عرض چند میلی‌ثانیه چیزی را به عنوان یک چهره احتمالی تشخیص می‌دهد، اما وقتی می‌فهمد که آن جسم واقعا یک چهره نیست همچنان به تحلیل آن ادامه می‌دهد.

پاریدولیا گوگل مپ

مثلا در تصویر بالا که به طور اتفاقی با گوگل مپ گرفته شده است، تصویر یک انسان دیده میشود درصورتی که سطح زمین دستکاری نشده است و همه چیز طبیعی است.

چرا مغز انسان دچار این اتفاق میشود؟

انسان آموزش دیده است که صورت‌ها را شناسایی کند تا بتواند تصمیم بگیرد که آدم جدیدی که با او مواجه شده دوست است یا دشمن. یا اینکه بفهمد آیا فردی که ملاقات کرده خوشحال، ناراحت یا عصبانی است.

این قابلیتی برای بقاست تا بتوانیم از خود محافظت کنیم و در امنیت بمانیم؛ و برای وقتی که انسان اولیه بوده‌ایم و در محیط زندگی‌مان قانون و پلیس وجود نداشته است، مفید بوده است.

همین قابلیت باعث شده است که مغز ما حتی چهره ها را در اجسام و اشیاء هم شناسایی کند. البته نشانه خلاق بودن و فعال بودن ذهن هم هست.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x