نقدی بر فیلم‌های پلیس آهنی Robocop

اولین نسخه فیلم پلیس آهنی در سال 1987 یعنی 35 سال پیش ساخته و اکران شد.

آن زمان با توجه به اینکه هنوز فیلم‌های زیادی با جلوه‌های ویژه عالی ساخته نشده بودند و به این خاطر که موضوع فیلم جدید و خاص بود، موفقیت تقریبا خوبی داشت.

من اولین نسخه این فیلم را در زمانی که کم سن بودم و در دوره ابتدایی بودم از تلویزیون دیدم و مجذوب آن شدم.

پلیس آهنی آنقدر معروف شده بود که بازی آن برای کنسول‌های آن زمان مانند سگا هم منتشر شد.

داستان پلیس آهنی (کمی اسپویل)

یک مامور تازه کار پلیس، در حین یکی از ماموریت‌های خود توسط تبهکاران به شدت مجروح میشود و تا مرز مرگ پیش میرود.

یک سازمان دولتی وابسته به پلیس، وقتی میبیند مغز او سالم است و بدنش از کار افتاده است، تصمیم میگیرد جدیدترین تکنولوژی ساخته شده یعنی یک بدن رباتی را به او متصل کند، درواقع سرِ او را داخل یک بدن رباتی بگذارد.

نکات مثبت فیلم پلیس آهنی نسخه اول:

فیلم در آن زمان داستان بسیار خوبی داشت و توانست با احساسات مخاطب بازی کند.

هنوز هم اگر کسی آن را ندیده است، با اینکه فیلم قدیمی شده و از نظر جلوه‌های ویژه حرفی برای گفتن ندارد، اما داستان و کارگردانی بسیار خوب آن باعث میشود، فیلم همچنان جذاب باشد.

روبوکاپ

نسخه‌های جدید و نقاط ضعف آنها:

من در این سالها اصلا فکر نمی‌کردم که نسخه‌های دیگری از این فیلم ساخته شده باشد. چند هفته پیش متوجه شدم چند نسخه دیگر هم دارد.

RoboCop 2014 را تماشا کردم و اصلا در حد نسخه اول نبود. فیلم جلوه‌های ویژه بروزی دارد اما اصلا از نظر داستانی حرفی برای گفتن ندارد. سوژه فیلم دیگر تکراری شده است و تماشای آن برای کسانی که قبلا نسخه‌های دیگری از آن را دیده‌اند، وقت تلف کردن است. مگر کسی نسخه اول را ندیده باشد و برای اولین بار بخواهد پلیس آهنی را تماشا کند، در این صورت پلیس آهنی 2014 برای او در حد یک فیلم متوسط است.

نسخه 2014 یک ایراد بزرگ دیگر هم داشت و آن اشغال تهران در ابتدای فیلم بود! این موضوع ربط چندانی به خط داستانی فیلم نداشت و بسیار سطحی و ناشیانه به آن پرداخته شده بود، گویا سازندگان فیلم، تفاوت ایران با افغانستان را نمیدانسته‌اند و در یک لوکیشن شبیه “افغانستان در فیلم‌های هالیوودی” ایران را نشان داده‌اند.

فیلم به فساد پلیس امریکا هم می‌پردازد اما این موضوع هم دیگر نمی‌تواند جذابیتی برای بیننده ایجاد کند، چون در سالهای اخیر به دفعات زیاد در فیلم‌ها و سریال‌ها نشان داده شده است.

نسخه‌های دیگر پلیس آهنی را ندیده‌ام و امتیاز پایینی هم در IMDb دارند(پایین‌تر از 6). نسخه 2014 باعث شد برای دیدن نسخه‌های دوم و سوم، ریسک نکنم. در کل پلیس آهنی دربرابر فیلم‌هایی مانند آیرون من، هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید