نقد فیلم پدیده Phenomenon 1996

دهه 1990 و موضوع داغ یوفوها و البته قدرت های سایکیک، باعث شد فیلم خوش ساخت دیگری به نام پدیده با بازی جان تراولتا ساخته شود. اما این فیلم فقط اشاره ای به یوفوها دارد و تمرکز اصلی آن روی انسانی است که در برخورد با آنها قابلیت های ویژه ای پیدا کرده است.

اگر از فیلم های علمی تخیلی و توانایی های سایکیک مانند تله پاتی و تله کینزی خوشتان می آید، فیلم پدیده را از دست ندهید. با اینکه فیلم قدیمی است اما کیفیت قابل قبولی دارد. داستان به خوبی شما را تا انتها مجذوب خود نگه میدارد و با اینکه خیلی هیجان انگیز نیست و تقریبا ریتم کندی دارد اما به هیچ وجه کسل کننده و یکنواخت نمیشود.

نقش اول فیلم که جان تراولتا بازی کرده است به خوبی از عهده نقشش برآمده است و جلوه های ویژه فیلم هم با اینکه اندک هستند اما بسیار عالی از کار در آمده اند و با اینکه سالها از ساخت این فیلم میگذرد اما بازهم قابل قبول هستند و مانند برخی فیلم ها توی ذوق نمیزنند.

داستان فیلم پدیده Phenomenon (اسپویل کم)

یک مکانیک معمولی که روزگارش را مانند هر شخص دیگری با روزمرگی ها سپری میکند، در شب تولدش با درخشش نوری در آسمان روبرو میشود. این نور باعث میشود که او از هوش رفته و نقش بر زمین شود.

وقتی که به هوش می آید قدرت تفکرش بالا رفته و به قول خودش همه چیز را خیلی واضح و روشن میبیند و درک میکند. به راحتی در بازی شطرنج پیروز میشود و مسائل علمی را میتواند حل کند.

در اینجا فیلم مسیری را متفاوت از فیلم لوسی یا نامحدود طی میکند. یعنی این فرد به جای اینکه زندگی خودش را از نظر مادی گرایانه متحول کند یا خودش را از توانایی هایش بهره مند کند، مسیری دیگر را میرود.

او قدرت هایی هم مثل تله کینزی یعنی حرکت دادن اجسام با نیروی اراده پیدا میکند.

در این میان او عاشق زنی هم میشود و این اتفاق باعث میشود که فیلم کمی چاشنی رمانتیک هم پیدا کند. بنابراین اگر کسی صرفا از فیلم های فانتزی و توانایی های فرابشری خوشش نیاید، باز هم جنبه های دیگر این فیلم می توانند او را به خود جذب کنند.

رتبه IMDb فیلم 6.4 از 10 می باشد و به فارسی هم دوبله شده است. بنابراین اگر از این سبک فیلم ها خوشتان می آید، پدیده انتخاب مناسبی است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید