پروتئین چیست؟

همه ی یاخته های زنده دارای پروتئین هستند. پس چنین نتیجه می گیریم که پروتئین، ماده ای ضروری برای زندگی به شمار می رود.

پروتئین از واژه ای یونانی گرفته شده و به معنای نخست است. علت این نامگذاری آن است که پروتئین را نخستین و مهمترین بخش یک موجود زنده تشخیص داده اند.

یاخته ها انواع گوناگون دارند، و هر نوعی پروتئین ویژه ی خود را دارد.

پروتئیان ها از ترکیبات موادی به نام آمینو _ اسیدها پدید آمده اند. بیش از 21 نوع آمینو _اسید وجود دارد. در همه ی آمینو اسیدها ماده ی شیمیایی «نیتروژن» به اضافه ی «کربن»، «ئیدروژن» و «اکسیژن» یافت می شود.

آمینو اسیدهای مختلف از راههای گوناگونی با هم ترکیب می شوند، و در نتیجه انواع مختلف پروتئین ها را پدید می آوردند. مثلا” ما می دانیم که گوشت، پروتئین دارد؛ ولی آیا می دانید که دست کم 12 تا 15 نوع مختلف پروتئین در همین گوشت نهفته است؟

بسیاری از خوراکی ها به خاطر پروتئین هایشان است که ارزش مهم غذایی برای بشر یافته اند؛ مانند: شیر، تخم مرغ، گوشت بی چربی، ماهی، نخود، لوبیا، بادام زمینی و برخی حبوبات. اینها برای انسان اهمیت دارند؛ چرا که فراهم آورنده ی آمینو اسیدها هستند؛ وگرنه بدن به خودی خود قادر نیست که آمینو اسید تولید کند. به این آمینو اسیدها، آمینو اسید های ضروری می گویند.

بدون آمینو اسیدهای ضروری، بدن نمی تواند بر سر پا بماند.

برخی از انواع آمینو اسیدها فقط به مقدار معینی برای بافتهای بدن لازم هستند؛ از این رو بدن به همان مقدار که نیاز دارد، آنها را جذب می کند.

پروتئین های گیاهی، مانند آنچه که در لوبیا، نخود و حبوبات هستند، همه ی آمینو اسیدهای ضروری را دارا نیستند؛ بنابراین هنگامی برای ما ارزش خواهند داشت که با پروتئین های حیوانی ترکیب شوند.

بشر نمی تواند در بدن خود آمینو اسیدها را ذخیره کند تا روزی در آینده به مصرف برساند. به همین دلیل است که به ما توصیه می کنند، انواع مختلف مورد نیاز خود را یکجا و با هم به بدن برسانیم؛ مثلا” نان و شیر را در یک وعده غذا بخوریم تا آمینو اسیدهایی که از آنها به دست می آیند، با هم مصرف شوند و بافت تازه ای در بدن ما پدید آورند.

پس باید با هر وعده غذای خود انواع گوناگون پروتئین ها را، هر یک به اندازه ی کافی، طوری انتخاب کرد که مطمئن شد آمینو اسیدهای ضروری چنانکه مورد نیاز است به بدن رسیده است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 5

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید